Hyvä Valvonnan tapa – koulutus järjestetään webinaarina torstaina 8.5. ja 22.5.2025
- Osa 1/2 Prosessi ja teoria (8.5.2025 klo 16.00 – 17.00)
- Osa 2/2 Käytäntö, esimerkit märkätilarakentamisessa, vesikattorakentamisessa, julkisivuremonteissa yms. (22.5.2025 klo 16.00 – 17.00)
Valvonnan ohjeistukset painottavat paperitöitä, varmistamista ja huolehtimista siitä, että pääosin muut hoitavat varsinaisen laadunvalvonnan. Samalla voidaan nähdä rakennusvirheiden määrissä, että esimerkiksi urakoitsijan leivissä toimiva vastaava ei ilmeisesti aina kykene varmentamaan laatua riittävästi. Urakoitsijan työntekijän ottama (toisinaan varastolla tehtailtu) koepala toimii lähinnä jälkitodisteena sille, kun vahinko on jo tapahtunut. Todellinen laadunvarmistus työmaalla jää valvojan kontolle, mutta miten valvoja voi todella varmentaa rakentamisen laadun?
Tarkoitus on keskittyä siihen mitä kortistot ja ohjeistot eivät valvojan työstä kerro.
Kouluttajasta:
Olen Rakennusmestari Eerikki Nuutinen (HTT). Olen toiminut rakennusalalla 25 vuotta, josta työn- ja projektinjohto- sekä valvontatehtävissä noin 20 vuotta. Olen sertifioitu märkätilavalvoja, RKL-raadin hyväksymä puolueeton rakennusasiantuntija, eli Raatimestari sekä Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (vesikatot, julkisivut, sisäpinnat ja kalusteet, erityisesti märkätilat).
Olen toteuttanut useampia pidettyjä ja keskustelua herättäviä koulutuksia kollegoilleni rakentamismääräyksiin, märkätiloihin ja valvontatyöhön liittyen.
Hyvä Valvonnan tapa:
– Valvojan työprosessi hankkeessa alusta loppuun
– Valvonnan hyvät periaatteet
– Valvojan merkitys laadun varmistajana – ei vain sivusta seuraajana
– Miten valvoja voi kantaa ja millaista vastuuta rakentamisen laadusta
– Miten vastuun kantaminen palkitsee ja kääntöpuolet
– Miten valvontatyöt dokumentoidaan laadun takeeksi asiakkaalle
– Hyvän valvonnan arvo asiakkaalle ja muille sidosryhmille
– Esimerkit hyvän valvonnan tavan toteutuksesta mm. märkätiloissa ja vesikatoilla
– Keskustelua ja kysymyksiä
Koulutuksen päätyttyä tiedustelemme osallistujilta palautelomakkeen muodossa kiinnostusta osallistua työpajaan aiheeseen liittyen.
Osallistumismaksu:
– RKL / RIA Jäsenelle 20€
– Muut 50€
Ilmoittautuminen päättyy 4.5.2025 klo 23:59
Lisätietoja: koulutus@rkl.fi